Актуализацията на бюджета и реализирането на антикризисните мерки са заложени на карта.
"Няма как бюджетът да остане без подкрепа, защото мерките, които са предвидени за социална защита - увеличението на пенсиите, помощите, трябва да бъдат стимулирани, финансирани. Не може да има увеличени разходи, при положение, че не е гласуван целият бюджет. Съмнявам се, че ще имаме актуализация, защото при това изтегляне на част от подкрепата за коалиция, означава, че най-вероятно бюджетът няма да мине изобщо", посочи икономистът доц. Григор Сарийски в студиото на "България сутрин".
Предизборни послания гледаме отдавна, в условия на силна политическа нестабилност виждаме как партиите се "надцакват" и всяка предлага все повече допълнителни разходи, без да отчита какво означава това точно за бюджета, заяви икономистът Калоян Стайков.
Според него увеличение за различни разходни пера не е невъзможно.
"Общите разходи могат да се увеличат само с актуализация на бюджета. Когато е гласувана общата разходна рамка, в нея могат да се правят доста промени. Не е невъзможно хем разходите да не се увеличат, хем да се увеличат разходите само за пенсии и парите да се осигурят от някое друго перо", коментира Стайков пред Bulgaria ON AIR.
Доц. Сарийски уточни, че за тази година са били предвидени изкуствено завишени инвестиционни разходи. И изтъкна, че това всъщност е един от вариантите, до които би могло да прибегне правителството - като буфер да се прехвърлят част от парите, предвидени за инвестиции.
По думите му основният проблем с пенсиите е, че твърде много се е забавило възстановяването на социалната справедливост в пенсионния модел. Стайков коментира и какво ще се случи в страната, ако не бъдат приети антикризисните мерки.
"В рамките на разходката част, докато се стигнат разходните тавани, правителството има голяма гъвкавост. Голяма част от тези мерки могат да се осъществят. Това се прави обикновено като се пренасочват разходи от други разходни пера", добави още икономистът.
Според него на този етап актуализацията на бюджета няма да бъде на базата на политики и реформи, а на антикризисни мерки.
Събеседниците изразиха мнение и за Плана за възстановяване и устойчивост.
"В предложената актуализация на бюджета виждаме, че парите, които се очаква да пристигнат по този План, ще бъдат похарчени за социална защита, тоест ще бъдат раздадени на хората. Не се предвижда реализация на някакви проекти", посочи доц. Сарийски.
Икономистите се обединиха около мнението, че сякаш липсва ясен разчет при Плана за възстановяване и устойчивост.
"Големият проблем с Плана е, че това не е стандартният механизъм, с който сме свикнали. Необходимо е стабилно парламентарно мнозинство за провеждането на тези реформи. Когато имаме политическа нестабилност, реформите и средствата са под въпрос", завърши Стайков.
Какво ще се случи с управлението на държавата?
Гледайте целия разговор във видеото.
Харесайте страницата ни във Facebook ТУК